Strona główna » Program TV » WILLY BRANDT. OSOBOWOŚĆ STULECIA

WILLY BRANDT. OSOBOWOŚĆ STULECIA

Willy Brandt, Eine Jahrhundertgestalt

film dokumentalny
Niemcy, 2003
93 min

Opis

Willy Brandt, słynny kanclerz RFN, był jednym z najbardziej wpływowych polityków w dziejach powojennych Niemiec. Laureat pokojowej Nagrody Nobla, charyzmatyczny i przewidujący mąż stanu, dla jednych do dziś jest obiektem bezgranicznego podziwu a inni widzą w nim niemalże zdrajcę.
Życie i kariera polityczna Brandta upłynęła na budowie demokracji oraz walce z siłami nazizmu i stalinizmu. Pochodzący z robotniczej rodziny, już jako nastolatek związał się z niemieckimi socjalistami. Po przejęciu władzy przez Hitlera wyemigrował do Norwegii, a następnie Szwecji, gdzie kontynuował antyhitlerowską działalność. Po wojnie został deputowanym Bundestagu, a w 1957 roku objął urząd burmistrza Berlina. Jako kanclerz RFN, w latach 1969-74, Willy Brandt dążył do porozumienia z blokiem wschodnim, wierny polityce zaprowadzania zmian na drodze współpracy. Zmarł w roku 1992, w wieku 78 lat.

Dokument opowiada o życiu i karierze zawodowej Willy'ego Brandta. Jego niepoślednią charyzmę i dalekosiężność wizji potwierdzają pojawiający się w filmie politycy, wspominający współpracę z wybitnym kanclerzem, m.in. Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Henry Kissinger, Szymon Peres i Felipe González.